CZ / EN

O Young & Short

Young & Short je distribuční filmové pásmo, které charakterizuje svou generaci. Jde o kolekci krátkometrážních snímků zobrazujících témata, která jsou pro mladé důležitá a která je baví.

 

__________

 

Filmy nejen pro své vrstevníky každý rok vybírají mladí lidé ve věkových kategoriích 12 – 14 a 15 – 19 let. Ti svou generaci vystihnou pěti vybranými krátkými filmy, které vyberou z toho nejlepšího, co evropská krátkometrážní kinematografie pro mládež nabízí. Pásmo Young & Short poté distribuujeme do českých kin a škol, kterým nejenže nabízíme kvalitní filmový zážitek, ale také speciálně vytvořený program s lektorskými úvody, diskuzemi, zajímavými hosty nebo workshopy.

 

__________

 

Současná kinematografie pro mládež se poměrně obtížně dostává ke svému cílovému publiku – jednotlivé filmy jsou většinou pouze sporadicky prezentovány na filmových festivalech a do běžné distribuce kin se, především v českém prostředí, s různých důvodů často ani nedostanou. 

Projekt Young & Short se svým formátem snaží tuto tendenci narušit. Mladým divákům v rámci víkendového programu zprostředkuje ty nejlepší festivalové kraťasy a po odborně vedených diskuzích je nechá rozhodnout, které ze snímků do české distribuce chtějí zařadit oni sami.

Young & Short tak konfrontuje tradiční koncept kin a mladým lidem dává možnost stát se aktivní součástí českého filmového prostředí. Pásmo sestavují mladí porotci, kteří prošli výběrovým řízením na základě jejich motivace, vztahu k filmu a prokázané schopnosti nad filmem komplexně přemýšlet a reflektovat ho. Díky tomu vzniká jedinečné filmové pásmo, které reaguje na současný svět ovládaný audiovizuálním obsahem, na jehož kvalitu a selekci mládež jinak zpravidla nemá velký vliv.

 

__________

 

Cílem projektu je k mladým divákům dostat krátké filmy vytipované z těch nejprestižnějších evropských filmových festivalů – například z Cannes, Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, Sundance, Berlinale nebo Mezinárodního filmového festivalu krátkých filmů v Clermont-Ferrand. Evropskou špičku krátkometrážní kinematografie doplňujeme o výrazné české filmové zástupce. To vše napříč žánry, kulturami a filmovými přístupy.

Díky tomu u mladých lidí dokážeme netradičním a zábavným způsobem rozvíjet kritické a estetické myšlení. Zároveň jim dáváme příležitost se na vrstevnické úrovni vzájemně inspirovat svými názory a postoji.